Fotogaléria Fotogaléria > > 2018-2019 > 028_Obal na knihu VYV 

Obal na knihu
Marec sa ako mesiac knihy oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne je to od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy. Práve spomínaný Hačavský je s marcom spojený i inak. V tento mesiac sa narodil i zomrel. Bol to šíriteľ slovenskej a českej knihy a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh.
Aby to nebola iba fráza, že Marec je mesiacom knihy, chceli sme si knihu pripomenúť aj na hodinách výtvarnej výchovy. So siedmakmi sme na internete vyhľadali dôvod jej oslavy. V školskej knižnici si každý vyskúšal urobiť novinový obal na knihu. Keďže knižnica je miestom živým, okrem čítania kníh si siedmaci pozreli aj DVD film pod názvom „Bol raz jeden život“. Niekedy igelitový obal na knihu, či zošit nebol samozrejmosťou, preto sa robili obaly z baliaceho papiera. Tie si zase ôsmaci na výtvarnej výchove vyrobili a ľubovoľne vyzdobili. Výstavka obalov zdobí chodbové priestory školy. Okrem zhotovenia obalov bola hodina výtvarnej výchovy u piatakov obohatená aj o zaujímavé čítanie z detských časopisov. Šiestakov zase potešila tvorivá dielňa výroby pozdravov k MDŽ práve v školskej knižnici. Vrcholom oslavy knihy bola hodina výtvarnej výchovy so štvrtákmi. Pre nich školská knižnica má osobitné čaro, lebo tu sa dajú hrať hry, ležať na koberci, čítať na gauči, môžu pozerať rozprávku, rozprávať sa o zaujímavej knihe a kresliť do obľúbených časopisov.
A čo dodať na záver? Ako hovorí Mark Twain: „Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať.“
PaedDr. Anna Komišáková