Fotogaléria Fotogaléria > > 2019-2020 > 191_Meteorologická stanica 

Meteorologická stanica
Dňa 24.10.2019 sme sa rozhodli v rámci fyziky navštíviť meteorologickú stanicu v Tisinci. Pán meteorológ, ktorý nás ochotne prijal, sa pozorovaniu počasia venuje už 36 rokov. Aj keď vyštudoval Strednú lesnícku školu, meteorológii sa venoval počas povinnej vojenskej služby a to sa mu tak veľmi zapáčilo, že si dal žiadosť a prijali ho práve na spomínanú stanicu za meteorológa.
Počas exkurzie nám ukázal meteorologickú búdku, kde boli rôzne teplomere na meranie teploty. Búdka je bielej farby, kvôli tomu, aby odrážala svetlo. Má zahnuté žalúzie vo vnútri aj vonku, kvôli tomu, aby sa tam nedostala voda, prach a nečistoty. Ešte sme mohli vidieť teplomer, umiestnený v zemi, ktorým sa meria teplota pôdy. Ukázal nám ako sa zachytávajú zrážky a meria ich objem. V tento deň bola dlho hmla kvôli tomu, lebo v noci bolo chladno a cez deň teplota výrazne stúpala. Za posledné dni bolo dlhodobo bezvetrie, preto vietor hmlu nerozfúkal a vonku bolo vlhko. Popísal nám jednotlivé meracie zariadenia a pozval nás dnu do svojej pracovne, kde sme spoločne cez internet podali správu do SHMÚ presne o 10:00.
Pán meteorológ nám dal na pamiatku zápisník, do ktorého si môžeme zapisovať meranie teploty ako budúci meteorológovia. Ďakujeme mu za skúsenosti, ktoré sme získali počas exkurzie.
Samuel Maliňak, ZŠ s MŠ Havaj, 7.ročník