Fotogaléria Fotogaléria > > 2022-2023 > 67_hasiči

HASIČSKÁ SÚŤAŽ (halová)

___Po jesennej príprave na krúžku Mladý hasič/záchranár sme s radosťou prijali pozvánku na Hasičskú súťaž, ktorá sa konala 2. decembra 2022 v športovej hale v Giraltovciach. Ráno sme prišli pred Obecný úrad v Havaji okolo 7:00 a čakali sme na pána starostu. O nemalú chvíľku prišiel. Pred odchodom do Giraltoviec sme si ešte vo vnútri precvičovali uzly. Po rozcvičke sme vyrazili na cestu. Cesta v aute bola zábavná. Hneď ako sme dorazili do Giraltoviec, presunuli sme sa do šatní a potom do haly. O 9:00 sme išli na nástup. Havaj postavil na štart dve družstvá:
___A) Tomáš Bandi, Samuel Viňarský, Tomáš Michal Kuzma, Šimon Škurla a Samuel Jancura,
___B) Laura Tomková, Nela Hajtolová, Bianka Grundzová, Tamara Somsiová a Samuel Prusák.
___Po nástupe si naši velitelia vybrali štartovné číslo. My ostaní sme išli čakať na tribúnu. Čakali sme na nej dovtedy, kým sme neboli na rade. Súťažili sme v 3 disciplínach:
___1. disciplína: (Štafeta 5x30) Ako štafetový kolík slúži prúdnica, ktorú pri štarte drží prvý súťažiaci v ruke.
___1. úsek - súťažiaci spojí dve ľubovoľné uložené hadice ,,C“ (spojky oproti sebe)
___2. úsek - súťažiaci napojí karabínku na oko spätnej klapky sacieho koša
___3. úsek – súťažiaci pripojí ľubovoľne uloženú hadicu „B“ k rozdeľovaču
___4. úsek – súťažiaci prenesie hasiaci prístroj na podložku
___5. úsek – súťažiaci spojí dve hadice „C“ na rozdeľovač a prúdnicu. Hadicové vedenie sa nerozťahuje, iba spája
___2. disciplína: (Štafeta dvojíc)
___Veliteľ obieha okolo méty a vráti sa naspäť. 1. dvojica - jeden má v ruke prúdnicu a druhý hadicu. Ten čo drží v ruke hadicu rozvinie ju a pripojí ku hydrantu, ale ten čo má v ruke prúdnicu zoberie koniec hadice, pripojí prúdnici na hadicu a položí na podložku. Potom 1. dvojica obehne okolo méty a vráti sa naspäť. 2. dvojica beží okolo méty. Jeden z dvojice odpojí prúdnicu od hadice, ale hadicu musí preložiť a odpojiť od hydrantu. Ten druhý z dvojice hadicu stáča, keď ju stočí, beží do cieľa. ___3. disciplína: (Uzlová štafeta) Každý súťažiaci si vyžrebuje uzol (tesársky, lodná slučka, plochá spojka, úväz na prúdnicu, skracovačka,) a následne ho aj uviaže. Po absolvovaní všetkých súťažných disciplín sme už len netrpezlivo čakali na vyhodnotenie. Opäť sme išli na nástup, aby sme sa dozvedeli ako sme sa umiestnili. Družstvo A získalo 12. miesto (chýbala mu rýchlosť vo viazaní uzlov) a družstvo B obsadilo 21. miesto vo veľmi silnej konkurencii (chýbala mu aj lepšia technická zručnosť). Potom sme tam ešte chvíľu zostali stáť nastúpení, pretože nás čakalo prekvapenie. To prekvapenie bol Mikuláš, ktorý nám doniesol balíky sladkostí.
___Po ukončení súťaže nás pán starosta zobral do reštaurácie Čierny orol, kde sme sa dobre najedli, za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Cesta domov ubehla pomerne rýchlo. Bol to veselý a zážitkový deň pre nás všetkých v spoločnosti dobrých kamarátov.

Laura Tomková, 7. ročník